Statisztikai adatok szerint ma átlagosan 3-4 órát töltünk a televíziók előtt. Tartósan viseljük ennek előnyeit és hátrányait. Információtömeg áraszt el bennünket, egy rése elmegy mellettünk nyom nélkül, más részét nem tudjuk feldolgozni, mert nem értjük, vagy érdektelenek számunkra, és van mindig egy rész (hol nagyobb, hol kisebb rész), ami érdemes arra, hogy tovább éljen bennünk. Vagyis a tartalom a legfontosabb elem.
De nem mindegy az információ továbbítás formája, közege, hangulata, miliője sem. Ha pl. a hírműsort ellenszenves személy, vagy egy közömbös személy, de ellenszenves módon vezeti, magunkban átértékeljük a hallott tartalmat és általában a negatív tartomány felé hajlik el ilyenkor a mérleg. A tartalmat hordozó személyiség teát hozzáadhat és elvehet a tények valóságos értékéből az információ átadás folyamatában.
Nem fordítanak a médiák erre a szempontra elég figyelmet, mert ma bárki felkerülhet a képernyőre (és nagyobb bajként ott is maradhat), ha valamilyen lényegtelen dologban "híranyaggá" válik a bulvársajtóban. Hogyan zajlik ez? Nézzünk egy példát.
Az egyik bulvárlap megírja, hogy egy Rezső nevű illető nyilvánois helyen inzultált egy nőt. A rendőrök igazoltatták, majd bevitték az őrszobára és néhány óra múlva elengedték.
Másnap elindul a médiaroham. Rezsőt sorra hívják be a tv csatornák.
Reggeli műsor (1): Azt akarja kideríteni, hogy ki volt a hölgy, hogyan történt az inzultálás és mi volt az oka?
Reggeli műsor (2): Azt feszegeti, hogy okozott-e az inzultus sérülést, a hölgy hogyan reagált, visszaadta-e a pofont Rezsőnek?
Délelőtti magazin: Kerekasztal beszélgetésben próbálja kideríteni, hogy a társadalomban mennyire általános az ilyen eset, mit szólnak hozzá a semleges jelenlévők, kell-e valami civil mozgalom a meglévőkön túl az ilyen dolgok megakadályozására?
Déli hírháttér: Azt kutatja, hogy a két személy előzőleg ismerte-e egymást, milyen konfliktus lehet a háttérben, forfult-e elő hasonló eset akár Rezső, akár a hölgy múltjában?
Kibeszélős műsor: Nők és férfiak jelennek meg és vallanak arról, hogy velük előfordult-e már ilyesmi, mit tettek, mit tehettek és hogyan tovább?
Kék fényszerű műsor: A rendőrségi szóvívő nyilatkozik arról, hogy a nyomozás érdekében nem nyilatkozhat a részletekről, de aztán apránként sok minden elhangzik.
És így tovább, stb,stb.
Egyes csatornák hajkurásszák a nőt is, de az elzárkózik a nyilvánosságtól, ezért leárnyékolva, csak profilokat mutatva faggatják valami paraván mögött. Aztán a nő vagy mond valamit, vagy nem. Akadnak egyes műsorok, ahol a két érintett személy
"párthovatartozását" taglalják, rámutatva baloldal durvaságára, illetve mások a jobboldal hamisságára. Szóval egész nap a csapból is ez a "szenzáció" árad, a pofozkodó Rezső csatornáról csatornára jár, egyre jobban megismerik az arcát, a beszédstílusát, kialakul róla egy kép, főleg az, hogy szimpatikus-e, vagy nem.
És láss csodát, egy pár nap múlva az egyik csatornán vagy új műsor indul, ahol Rezső szerepet kap műsorvezetőként, vagy állandó közreműködőként. És telnek a hetek, Rezső újra és újra feltűnik, már ismert tv személyiség lesz, már reklámfilmekben is szereplésre kérik fel, már dől hozzá a pénz, egyre jobb kocsival jár...
Hiába, a társadalom honorálja az értékes emberek értékes cselekedeit!